Pregled EU zakonodavstva o okolišu – Drugi dio

Drugi dio pregleda EU zakonodavstva o okolišu prikazuje zakonodavstvo vezano za opasne tvari, uspostavljanje kontrole i pristup informacijama o okolišu. Prva tema “Opasne tvari i procesi” ukratko pojašnjava EU Direktive kao što su npr. 1907/2006/EC (REACH) o registraciji, evaluaciji, autorizaciji i ograničavanju kemikalija. Cilj REACH-a je poboljšati zaštitu zdravlja ljudi i okoliša preko boljeg i ranijeg utvrđivanja intrinzičnih svojstava kemijskih tvari. REACH je zamijenio 40 postojećih pravnih akata i stvorio jedinstveni sustav za sve kemijske tvari. REACH od proizvođača i uvoznika zahtijeva prikupljanje jasnih informacija o svojstvima tvari koje proizvode ili uvoze u količinama koje godišnje prelaze jednu tonu i da putem registracijskog dosjea predaju potrebnu informaciju Europskoj agenciji za kemikalije gdje će pojasniti njihovu sigurnu uporabu.

Slijedeća Direktiva koja pruža detaljniji prikaz je 2002/95/EC (RoHS) – o zabrani uporabe određenih opasnih tvari u električnoj i elektroničkoj opremi. RoHS Direktiva pojašnjava da će od 1.lipnja 2006 zemlje Članice osigurati novu električnu i elektroničku opremu, te je staviti na tržište bez da sadrži olovo, živu, kadmij, heksavalentni krom, polibromski bifenil (PBB) ili polibromske difenil etere (PBDE). RoHS Direktiva postoji i treba je ažurirati, te izdati nove odluke EK-e. Neke specifične primjene koje su navedene u aneksu 1 RoHS Direktive su izuzete. Izuzeća se periodički pregledavaju a neke od definicija u Direktivi nisu precizne i treba ih poboljšati.

Ostale Direktive EK-e vezane su za temu “Opasne tvari i procesi”, u prezentaciji su objašnjene putem slijedećih direktiva: 96/61/EC i 2008/1/EC (IPPC Direktiva) o sprječavanju i kontroli industrijskog zagađenja; Direktiva 2006/66/EC o baterijama i akumulatorima i CPL Direktiva 2000/33/EC o klasifikaciji, pakiranju i označavanju opasnih tvari.

Tema “uspostavljanje kontrole” pokriva teme koje se nalaze u Direktivi 2001/42/EC o procjeni učinka koji određeni planovi i programi imaju na okoliš. U ovom dijelu smo također pokazali neke od informacija vezanih za procjenu utjecaja na okoliš. Zadnja tema ove prezentacije je povezana sa procjenom informacija o okolišu. Temelji se na Direktivi 2003/4/EC od 28.siječnja 2003 koja je vezana za pristup javnosti informacijama o okolišu, a koje su već spomenute u Direktivi 90/313/EEC. Na taj način zemlje Članice trebaju postupno objaviti informacije i razaslati ih široj javnosti.

Pripadajuće prezentacije