Niskonaponska direktiva, Direktiva o radijskoj opremi i telekomunikacijskoj terminalnoj opremi, Direktiva o elektromagnetskoj usklađenosti

Slobodno kretanje robe je ključ jedinstvenog tržišta i jedno od velikih dostignuća našeg vremena. Mehanizmi koji su uspostavljeni kako bi se mogao postići ovaj cilj temelje se na sprječavanju novih barijera u trgovini, zajedničkom prepoznavanju i tehničkoj harmonizaciji. Kako se bližimo 21 stoljeću taj gospodarski prostor gdje se roba, usluge, kapital i radna snaga mogu slobodno kretati omogućava temelj za prosperitet u Europskoj uniji.

Novi pristup
Europska unija je razvila originalne i inovativne instrumente za uklanjanje barijera slobodnom kretanju robe. Između ostalog, Novi pristup regulaciji proizvoda i Globalni pristup procjene usklađenosti zauzimaju važno mjesto. Ta načela protive se bilo kakvoj regulaciji. Fokusirana su na jasno definiranje društvenog okvira gdje bi poslovanje bilo slobodno i kupcima bi se omogućila usluga koja bi bila pravedna i efikasna. Zajednička poveznica između komplementarnih pristupa je da ograničavaju intervenciju javnosti na ono što se smatra esencijalnim i pružaju poslovanju i industriji najveći mogući izbor kako bi mogle ostvariti obveze prema javnom sektoru. Sigurnost, zaštita prava kupca, standardizacija predstavljaju put prema inovativnom i konkurentnom gospodarstvu.

Od 1987 usvojeno je nekih 25 direktiva na temelju Novog pristupa i Globalnog pristupa, te su postupno stupile na snagu. Rad bilo kojeg inovativnog sustava neizostavno nameče pitanja. Prvi Priručnik kojemu je bila namjera odgovoriti na neka od tih pitanja izdan je 1994. Na temelju iskustva taj je isti Priručnik sada ažuriran i nanovo napisan.

Pomoć zemljama kandidatima
Za zemlje kandidate središnje i istočne Europe biti će neizostavno potrebna pomoć pri preuzimanju Novog pristupa i Globalnog pristupa i njihovih usvojenih direktiva. To će dovesti do boljeg razumijevanja tih metoda u ostalim zemljama i možda ih natjerati da i one usvoje slična načela.

Direktive
Postoje dvije glavne Europske Direktive koje se primjenjuju na električnu i elektroničku opremu u svezi zdravlja, sigurnosti i izvođenja:

Obje direktive temelje se na načelu tzv. „Novog pristupa“. Skoro potpuna odsutnost intervencije od treće strane u procjeni usklađenosti uvelike smanjuje utjecaj na proizvođača jer se smatra modelom za ostale trgovinske blokove. Sa gore navedenim sredstvima i primjenom CE označavanja, ove direktive pružaju direktan i čvrst doprinos jedinstvenom tržištu za električne i elektroničke proizvode.

Direktiva o radijskoj opremi i telekomunikacijskoj terminalnoj opremi, poznata kao R&TTE Direktiva ili kratko RTTE je glavni put prema usklađenju radijske i telekomunikacijske opreme koja se prodaje u Europi. To je praktičan i do neke mjere referentni primjer Novog pristupa direktivi.

Ova direktiva je bliska samoocjenjivanju, no prebacuje naglasak sa reguliranja na nadzor. Omogućava nam da brže dobijemo proizvod za tržište, ali ako nije usklađen sa svim zahtjevima lakše će se otkriti i isključiti sa tržišta. Esencijalni zahtjevi za proizvod pokrivaju zdravlje, sigurnost, elektromagnetsku usklađenost - EMC, uporabu radijskog spektra i posebne zahtjeve za određene klase opreme.

Pripadajuće prezentacije