Direktiva o registraciji, evaluaciji, autorizaciji i ograničavanju kemikalija, Direktiva o zabrani uporabe opasnih tvari u električnoj i elektroničkoj opremi

REACH Uredba je stupila na snagu 1.lipnja 2007. S obzirom da se ovaj akronim odnosi na registraciju, evaluaciju, autorizaciju i ograničavanje kemikalija, njeno glavno područje interesa su kemikalije. Uvrštavanje ove Uredbe je utjecalo na više od 40 ostalih Uredbi. Kada je jedan propis vezan za kemikalije stupio na snagu spominjala se njegova važnost za razmjenu informacija o tvarima i unutarnje tržište. No, ne bavi se samo kemikalijama opasnim za ljude, nego i okoliš. Treba ispitati utjecaj koje te tvari imaju na ljude i okoliš. Glavni cilj ove uredbe je zamjena opasnih kemikalija onima koje nisu opasne. Tijekom ove inkorporacije nadzire se i gospodarska i društvena korist „zamjene“ kemikalija. Ograničenje na iznos za koji se treba prijaviti tvar je 1 tona godišnje. Količina koja se nalazi ispod te granice tretira se da je za svrhe istraživanja i razvoja ili da će se koristiti u ostale svrhe.

Skoro sve kemikalije koje će se inkorporirati na tržište iznad te granice su pod okvirom ove Direktive. Postoje izuzeća jer postoje i različiti propisi koje ćemo spomenuti tijekom ove prezentacije. Izuzeća su kemikalije koje se koriste za: medicinske proizvode za ljude ili u veterinarske svrhe, kozmetički proizvodi, medicinski uređaji koji su invazivni i hranu ili ishranu.

Biti će opisana uloga ECHA-e (Europske agencije za kemikalije) prilikom registracije i nove registracije. Prezentirati ćemo koja je korist od registracije i obveze, kao i vremenski okvir budućih aktivnosti.

Direktiva 2002/95/EC Europskog parlamenta i vijeća, poznata kao RoHS (Regulacija opasnih tvari u električnoj i elektroničkoj opremi) stupila je na snagu 1.srpnja 2006. Njeno glavno područje interesa je elektronička oprema koja je već prije spomenuta u Aneksu IA u WEEE-u (Električni i elektronički otpad) točke 1-7 i 10.

Tijekom prezentacije spomenuti će se zabranjeni elementi kao što su; živa, krom VI, kadmij, olovo i dva sporogoreća elementa koji sadrže brom PBB (polibromni bifenil) i PBDE (polibromni difenil eter). Prezentirati će se njihova mogućnost pojavljivanja u završnim elektroničkim proizvodima i koja je granica svakog elementa ili tvari. Ukratko će se prezentirati metode za testiranje i opisane tehnike u IEC 62321 (Međunarodna elektrotehnička komisija). Prednosti skrining metode (ne uništive) nasuprot uništivima. Prezentirati će se sva ažurirana izuzeća iz nadopuna i izmjena koje su inkorporirane. Prikazati će se promjene koje imaju utjecaj na globalno tržište i slični propisi.

Pripadajuće prezentacije